Poleć znajomym

Ucierane płatki róży

Jak zbierać punkty?

Autor: (16047 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Moje kucharzenie

... Jako pamiątkę z wakacji przywiozłam sobie własnoręcznie zrobioną ucieraną dziką różę. Byłam przeszczęśliwa, że udało mi się uzbierać wystarczającą ilość płatków :) Dzięki temu mam słoiczek pysznej różanej konfitury, którą będę wzbogacać smak nadzienia w drożdżówkach i pączkach. Już nie mogę się doczekać :) Konfitury z róży jest bardzo aromatyczna, więc wystarczy niewielka jej ilość dodana np. do powideł, żeby nadać im różany smak i zapach.

Składniki

 • płatki róży stulistnej (nazywanej potocznie różą cukrową)
 • cukier - wagowo powinno go być 2 razy więcej niż płatków różanych
 • sok z cytryny lub kwasek cytrynowy

Sposób przygotowania

 1. Płatki róży umyć, obciąć białe końcówki * . Ucierać partiami płatki z cukrem, najlepiej w kamiennej makutrze. Utarte przekładać do drugiego naczynia.

 2. Utartą masę dokładnie wymieszać z sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym i przełożyć do wyparzonego słoika.Trzymać w chłodnym miejscu.

 3. * w "Kuchni Polskiej " zaleca się zalanie płatków wrzątkiem, odciśnięcie i następnie ucieranie z cukrem - ja ten krok pominęłam, bo przeczytałam o tym dopiero po powrocie

 4. .............................................................................................................

 5. Moja róża była przygotowywana w warunkach polowych, ponieważ nie miałam dostępu do kuchni. Jedynymi dostępnymi naczyniami były szklanki, talerze i sztućce, więc musiałam sobie jakoś poradzić ;) Płatki ucierałam, a właściwie ubijałam z cukrem w kubku, a utarte przekładałam później do słoika. Po powrocie do domu masę potraktowałam blenderem i doprawiłam kwaskiem cytrynowym. Konfiturę przechowuję w lodówce.

 6. Jeżeli chodzi o proporcje składników, to "Kuchnia Polska" podaje takie :

 7. 250 g płatków róży

 8. 500 g cukru

 9. 1 łyżeczka kwasku cytrynowego

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Recenzje przepisu:

 1. halina52 17 września 2013, 15:05

  Ja pamiętam z dzieciństwa smak tak ucieranej róży , moja babcia robiła. Teraz nawet nie widziałam nigdzie takiej róży.