Chleb wiejski

Autor: (16047 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Moje kucharzenie

Miałam piec ten chlebek w automacie do chleba , ale niestety maszyna mi się zbuntowała i po załadowaniu formy z gotowymi do pieczenia składnikami zwyczajnie zastrajkowała ! Tym samym byłam zmuszona przełożyć cały nabój do miski i zagnieść ciasto ręcznie , a następnie upiec chleb tradycyjnie - w piekarniku . Nie było to takie złe , bo chleb wyszedł pyszny . Puszysty , z cienką , chrupiącą skórką i w kształcie chlebowym , a nie prostokątnej formy do chleba ;) I bez dziur po mieszadłach ;))) Piekłam wg przepisu z książeczki dołączonej do maszyny . Co do temperatury pieczenia , wspomagałam się radami Tatter z bloga "Tatter o Chlebie" .

Czas pieczenia:

Składniki

 • ( na 1 kg chleba ) :
 • * 405 ml wody
 • * 2 łyżeczki soli
 • * 1 łyżka cukru
 • * 56 dag mąki pszennej
 • * 13 dag mąki żytniej chlebowej
 • * 2 łyżeczki drożdży instant
 • * 2 łyżki zakwasu - nie było w przepisie , ale chciałam spróbować , czy będzie dobry chleb - i był :)

Sposób przygotowania

 1. 1

  Wszystkie składniki zagniatać razem , aż wyjdzie nam plastyczna i gładka masa . Przełożyć do miski i przykryć ściereczką . Zostawić do wyrośnięcia ( najlepiej na całą noc ) .

 2. 2

  Rano wyrośnięte ciasto ponownie wyrobić , uformować bochenek i zostawić do wyrośnięcia na około 2 godziny ( najlepiej w koszu do wyrastania ) .

 3. 3

  U mnie uformowany chlebek powędrował rano do lodówki ( przykryty ściereczką ) , bo musiałam iść do pracy i mogłam się nim zająć dopiero wieczorem . Wyjęty z lodówki chlebek nacięłam i zostawiłam na ok. 2 godziny , żeby się ogrzał .

 4. 4

  Piekarnik rozgrzać do 250°C - razem z blachą , na której będzie się piekł chleb . Nagrzany piekarnik spryskać kilkakrotnie wodą ( najlepiej spryskiwaczem ) . Na gorącą blachę wyłożyć chleb , wstawić do piekarnika i zmniejszyć temperaturę do 230°C - piec 10 minut . Następnie zmniejszyć temperaturę do 210°C i piec jeszcze 25-30 minut .

 5. 5

  Po wyjęciu z piekarnika ostudzić na kratce .